Nasıl Yunus Polis Olunur? Yunus Polis Nedir?

yunus polis

Motosikletli polis timleri, nam-ı diğer adı ile “Yunuslar”,  hem polise yeni bir imaj kazandırmak hem de olaylara daha hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için, ilk kez 23 ağustos 1993 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulmuştur.  Daha çok asayişi sağlamakla görevli olan bu motosikletli polis timlerinden biri olmak için ne yapmak gerekir peki? Öncelikle yapılması gereken, üniversite giriş sınavlarına girip, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu puanı elde etmeye çalışmaktır. Belirlenen puan barajı geçilirse, polis meslek yüksek okullarının düzenlediği sınavlarda başarılı olunup, ardından düzenlenen sözlü mülakata girilir. Sözlü mülakatta daha çok fiziksel çaba gerektiren şeyler (şınav, mekik ve benzeri hareketler) yaptırılır ve adaylar sağlık kontrollerinden geçirilir. Sözlü mülakatta da aynı başarı gösterilirse, iki hafta sürecek olan bir intibak eğitimi başlar. Bu eğitim aslında daha çok yatılı okula alışma sürecidir. Bu süreç boyunca adaylardan, sağlık raporları istenir. İstenilen sağlık raporlarında da sorun çıkmazsa, polis adayları okula kesin kayıtlarını yaptırarak, polis meslek yüksek okulu öğrencilerinden biri olmaya hak kazanırlar. 2 yıl boyunca polis meslek yüksek okulunda eğitim ve öğretim gören polis adayları, 2 yıl sonunda polis olmaya hak kazanarak, emniyet bünyesinde yapılan seçmelere katılıp yunus polis olma için verilen eğitimi aldıktan sonra bu birimde göreve başlayabilirler.

Yunus polisler, halkın huzurunu sağlamakla görevlendirilmişlerdir. Motosikletleri ile şehrin yoğun trafiğinde olay mahalline daha hızlı bir şekilde ulaşıp, olaylara daha hızlı bir şekilde müdahale edebilmeleri amaçlanmıştır. Toplu olarak gezen yunus polisler, bir motosiklete iki kişi binerler. Öndeki yunus polis, sürücü olarak adlandırılır, arkadaki yunus polis ise, elinde silah taşıdığı için artçı olarak adlandırılır. Üniformalarındaki siyah renk devletin otoritesini, kırmızı renk ise, cana yakınlığı ve hoşgörüyü simgelemektedir. Motosikletli polis timlerine, diğer bir ismi olan “yunuslar”, insanlarla hoşgörü ve sevgi içerisinde olmaları, onlarla daha iyi ilişkiler kurmaları ve güler yüzlü olmalarının bir sembolü olarak verilmiştir. Ülkemiz genelinde yaklaşık kırk şehirde kurulan motosikletli polis timleri, hızlı ve çevik olmaları sonucu, asayişi, halk içi huzuru büyük bir oranda sağlamış ve vatandaşın güvenini kazanmayı başarmıştır.

 

Nasıl Yunus Polis Olunur? Yunus Polis Nedir?” üzerine 5 düşünce

  1. yunuslarda çalışmak için o kadar çalıştım çabaladım, iki sene polis okulunda okudum o kadar eziyete katlandım ama; çevik kuvvetten başka hiçbir şey olamadım….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir